Panama City – co zobaczyć, za ile, jak się poruszać

Zwykle mówimy, że wolimy spędzać czas w naturze niż w miastach i że od tych drugich raczej szybko uciekamy, ale są wyjątki, które zatrzymują nas u siebie na dłużej i miasto Panama właśnie takim miejscem jest. 

Poniżej znajdziesz spis miejsc, które (mamy nadzieję) spodobają Ci się w Panamie.


Spacer promenadą

Miasto Panama może poszczycić się promenadą o długości 3 km. Całość jest świetnie przygotowana – dużo ławek, trawników, placów zabaw czy boisk. Fajne miejsce, żeby iść na spacer, wybrać się na rower czy się poopalać.

Fishmarket

Przy południowym końcu promenady znajdziecie „fishmarket”, czyli nic innego jak miejsce gdzie możecie zjeść, spróbować owoców morza czy posłuchać latynoskiej muzyki. Miejsce bardzo gwarne, mocno czuć tutejsze klimaty.

Mercado Publico San Felipe

Fishmarket jest ciekawym miejscem, zdecydowanie wartym odwiedzenia, ale nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilku lat zrobił się również mocno turystyczny. Co za tym idzie – ceny poszły w górę.

Alternatywa to Mercado Publico San Felipe. Turysty tu nie uświadczysz i zjesz pyszny obiad z owocami morza za np. 5$. Znajdziesz tam również targowisko z owocami, warzywami, orzechami czy owocami morza.

Dla nas ten mercado był dużo ciekawszą opcją niż Fishmarket.

Casco Viejo

Jak będziesz  już w Fishmarkecie to od Casco Viejo będzie dzieliło Cię kilka kroków.

Najbardziej klimatyczna część miasta. Ciekawa architektura i możliwość spaceru z widokiem na „wieżowcową” część miasta to to, czym szczyci się Casco Viejo.

Jak na najbardziej klimatyczne miejsce w mieście przystało – znajdziesz tu też oczywiście tzw. uliczkę gringosów z drogimi sklepami i restauracjami.

Metropolitan Park

Wiedziałeś/aś, że miasto Panama to jedyna stolica świata, która w swoich granicach ma lasy deszczowe? My, wybierając się do Parku Metropolitan, nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy się w środku dżungli.

Park posiada 4 ścieżki. Całość przejdziesz w 2 h spokojnym tempem. Warto się tam wybrać i z betonowego miasta znaleźć się nagle w dziczy.

Jest tam punkt widokowy na miasto oraz platforma, z której można obserwować korony drzew. Może znajdziesz jakieś ciekawe gatunki ptaków albo małp? 

Wstęp kosztuje 4$. Szkoda tylko, że do wejścia do parku nie prowadzi żaden chodnik. Musisz albo pójść ruchliwą ulicą przez 1,5 km, albo poprosić żeby pozwolili Ci dojść do kas jedną ze ścieżek parku.

Cerro Ancon

Panama City co zobaczyć

Najwyższe wzgórze w mieście. Jeśli wybierzesz się tam samochodem, dojedziesz prawie na sam szczyt. Zostanie ci może 20 min spaceru.

Z jednej strony wzgórza jest widok na miasto, a z drugiej widać śluzę Miraflores i most Łączący Dwie Ameryki 

Wstęp darmowy.

Śluza Miraflores

Miejsce, gdzie możesz zobaczyć jak działa śluza na Kanale Panamskim i dowiedzieć się czegoś na temat historii tego miejsca. 

My tam nie dotarliśmy. W Panamie byliśmy we wrześniu 2021 i obowiązywały wówczas restrykcje – trzeba było zarezerwować sobie bilet i można było tam zostać jedynie 45 min. Istnieje duża szansa, że w tak krótkim czasie nie uda się trafić na statek przepływający przez śluzę.

Tutaj możesz zarezerwować swoją wizytę w Miraflores.

Koszt: 10 $

Bonus: niedziela

W niedziele ruch samochodowy na drodze Cinca Costera jest zamknięty od 6 rano do 12. Można wtedy wypożyczyć rower czy się przebiec (Cinca Costera ma długość  17 km, więc licz się na przebieżkę 34 km 😅).

Warto skorzystać z tej opcji, bo z trasy rozpościera się piękny widok na ocean i miasto.


Dojazd z lotniska 

Najłatwiejszą (oczywiście, nie najtańszą) opcją jest wzięcie taksówki na lotnisku. Taksówkarze życzą sobie za kurs, w okolice centrum, ok 25$. Możesz też sprawdzać ubera – czasami wychodzi dużo taniej.

Możesz również wziąć autobus spod lotniska, który dowiezie Cię na stację San Miguelito i tam wsiąść w metro.

Albo

Przejść się 2 km, nie najciekawszą drogą, do najbliższej stacji metra Corredor Sur i zacząć podróż tam.

Poruszanie się po mieście

Metrem albo busami. Przed wejściem do transportu publicznego musisz mieć wyrobioną kartę miejską. Wyrobienie jej to 2$ plus doładowanie na zakup biletów. 

Koszt biletów na metro/busa to 0,35$

W Panama City bardzo dobrze działa również Uber.

* jeśli podróżujesz w parze albo w większej grupie to wystarczy, że kupicie jedną kartę miejską. Będziecie po prostu przykładać ją do czytnika np. 2 razy.

** w czasie pandemii oprócz masek, w transporcie zbiorowym, wymagane były również przyłbice. Czasami zamiast przyłbic kierowcy akceptowali okulary  (słoneczne czy korekcyjne).


Powiązane wpisy

Panama – informacje praktyczne

Panama – atrakcje, co warto zobaczyć


Trochę tego jest, więc łatwo się tu zasiedzieć. Myślimy, że warto się tu zakręcić, zwłaszcza jeśli lądujesz, albo startujesz z tutejszego lotniska. 

A jak jest z Tobą? Wolisz różnorodność  miasta czy może spokój natury? Napisz nam i daj znać czy wpis był dla Ciebie pomocny.

Pozdrawiamy cieplutko,

JustDuet.pl ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *