Meksyk – informacje praktyczne. Ceny, jedzenie, transport, pogoda, bezpieczeństwo

Meksyk, Isla Cozumel

Możliwe, że myślisz sobie: Meksyk, tak daleko, taka egzotyka. Jak tu w ogóle zacząć planowanie wyprawy za ocean? Co powinienem wiedzieć? Czy naprawdę jest tak niebezpiecznie jak wszyscy mówią? 

Dzisiaj podamy Ci wiedzę w pigułce – same praktyczne informacje, które powinieneś mieć wybierając się do Meksyku. 

Meksyk - informacje praktyczne
Meksyk, Isla Mujeres
Isla Mujeres/ Isla Cozumel犀利士 igcaption>

Informacje praktyczne

  • Stolica: Meksyk 
  • Język urzędowy: hiszpański 
  • Waluta: peso meksykańskie (1MXN = 0,19 PLN) 
  • Numer alarmowy: 911 
  • Ruch: prawostronny 
  • Płatność: raczej gotówką, ale w dużych supermarketach nie ma problemu z płaceniem kartą. 
  • Wymagany dokument: paszport z okresem ważności co najmniej sześć miesięcy. Turyści dostają zwykle pozwolenie na 180 dni pobytu. Wiza nie jest wymagana. 
  • Wifi: w miastach najłatwiej złapać darmowe wifi na stacjach autobusowych ADO 
  • Sieć: na Jukatanie poza miastami mocno ograniczona 
  • Przydatne aplikacje na telefon: Google Maps (najlepsza w miastach), Maps.me (dobre mapy offline), Airbnb, Booking.com, Hostelworld,  CouchSurfing, Google Translate 

Ceny

Przykładowe ceny atrakcji  

Atrakcje  Cena w złotówkach Cena w pesos 
Snorkeling Cozumel 120 600 
Cenote Azul (Playa del Carmen) 24 120 
Ruiny Tulum 16 80 
Rowery Tulum 20 – 40 100 – 200 
Ruiny Coba + wynajęcie roweru 16 + 18 80 + 90 
Cenote Tankach – Ha + Choo – Ha 20 100 
Cenote Suytun 26 130 
Cenote Valladolid 30 
Ruiny Chichen Itza 100 500 
Cenote Ik Kil 30 150 
Rejs Rio Lagartos (cena za 6 os – osobową łódkę) 200 – 320 1000 – 1600 
Ruiny Calakumul 46 230 
Plaża Akumal 20 100 

Orientacyjne ceny podstawowych produktów spożywczych 

Jedzenie  Cena w złotówkach Cena w pesos 
Chleb tostowy 40 
Woda 1l 10 
Mleko 1l 4 – 6 20 – 30 
Jajka 12 sztuk 5 – 7 25 – 35 
Tortille 1kg 2 – 3 10 – 15 
Piwo 0,5l 25 
Owoce i warzywa na lokalnych mercado 1kg 20 
Street food 2 – 10 10 – 50 
Obiad w restauracji 20 – 50 100 – 250 
Kawa w kawiarni  40 

Orientacyjne ceny transportu 

Transport Cena w złotówkach Cena w pesos 
Komunikacja miejska (colectivo) ok. 2 8 – 12 
Autobusy między miastami (średnia za 10 km trasy) 10 
Wynajem samochodu doba  100 – 200 500 – 1000 
Litr paliwa  ok. 4 18-21 

Niektóre odcinki meksykańskich autostrad są płatne. Warto o tym pamiętać i mieć przy sobie gotówkę, zwłaszcza że często występują problemy z płatnością kartą za przejazd. 

Transport - informacje praktyczne
Playa del Carmen

Transport

W Meksyku masz dwie główne możliwości podróżowania: autobusem lub wynajętym autem.  

Jeśli twój czas jest ograniczony i zależy Ci na tym, żeby zobaczyć jak najwięcej, radzimy Ci wybrać samochód. Auto da się wynająć zwykle za sensowną cenę. Trzeba się jednak bardzo pilnować, bo słyszeliśmy wiele historii o tym, że policjanci widząc wynajęte auto i białego człowieka w środku, robili wszystko, żeby ściągnąć z niego jak najwięcej pieniędzy. Nawet, gdy przestrzegałeś wszystkich przepisów, oni widzieli to inaczej niż Ty. 

Autobusy są bardzo popularnym środkiem transportu wśród Meksykanów. Dlatego też miasta w Meksyku są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Opcja podróży autobusami jest tańsza, jednak przejazdy zajmą więcej czasu. W kasach pytajcie się o tańsze linie. Standard autobusów jest taki sam, a drożsi przewoźnicy (np. ADO) potrafią podbić cenę dwukrotnie. Zdarzyło się nam też, że jak nie powiedzieliśmy którą firmą chcemy jechać to sprzedawali nam po prostu droższy bilet. 

Zostają jeszcze samoloty. Meksyk jest ogromny i bardzo górzysty. W zależności od trasy, samolot jest czasami jedyną opcją. Np. na trasie Puerto Escondido – Mexico City, samolot okazał się tańszy niż autobus, a podróż trwała niecałe 1,5h zamiast 14h (wtedy korzystaliśmy akurat z firmy Viva Aerobus). 

Szykuj się na drogi

Tak jak pisaliśmy wcześniej – Meksyk jest baaardzo górzysty. Czasami 200 km będziesz jechał 6h. Jeśli Twój żołądek należy do tych delikatniejszych to koniecznie zaopatrz się w aviomarin. 

Pogoda

Zwiedzanie półwyspu Jukatan najlepiej zaplanować między listopadem, a marcem. W pozostałych miesiącach panują tu dokuczliwe upały, a w okresie sierpień – październik, na tym obszarze Meksyku, często trafiają się intensywne burze z opadami. 

Pamiętaj też, że poza Jukatanem, zaczynają się góry. Łatwo się zagapić i znaleźć na 2000m n. p. m., dlatego miej ze sobą również cieplejsze ubrania.  

Orientacyjne temperatury możecie sprawdzić tutaj.

Jedzenie

Kuchnia Meksyku na pewno nie jest Ci obca. Bo kto nie słyszał o nachos, burritos, guacamole czy tacos? Tutaj znajdziesz te specjały na każdym kroku. 

Mniej znane z przysmaków Meksyku to np.: 

Tamales 

Nasz meksykański ulubieniec, który jest zdecydowanie mniej znany wśród Europejczyków. Tamales to mięso z kurczaka w sosie pomidorowym, otoczone masą kukurydzianą. Danie zawija się w liście bananowca i gotuje w wielkim garze. 

Elotes i Esquites 

Elotes to kolba kukurydzy zamoczona w majonezie, posypana serem i polana sosem z chilli. Brzmi dziwnie, a smakuje całkiem smacznie. Esquites to to samo danie, z tym że ziarenka kukurydzy znajdują się w kubeczku, gdzie wymieszane są z pozostałymi składnikami. 

Mole 

Sos na bazie czekolady. Ma specyficzny smak. Albo go pokochasz, albo znienawidzisz. 

Michelada 

Piwo z całą masą przypraw (obowiązkowo chilli, magi, sos angielski (cokolwiek wchodzi w jego skład), hibiskus i wiele innych…). Nam ciężko było przebrnąć; chyba zostaniemy przy Margaricie 😉. 

Oczywiście wszystko skropione jest dużą ilością chilli. Kuchnia jest tłusta i bardzo pikantna, więc czasami żołądki wysiadają. Ja np. moją pierwszą w życiu zgagę przeżyłam właśnie w Meksyku 😛 

* To co zauważyliśmy podczas 5 miesięcznej podróży to to, że smak jedzenia na street foodzie jest taki sam jak w restauracjach, a cena była czasami nawet 5 – krotnie niższa.  

** Niestety, jeśli jesteś wegetarianinem/ weganinem to czeka cię w Meksyku ciężki czas. Oczywiście da się znaleźć wegetariańskie restauracje, ale tylko w turystycznych miastach, a i cena od razu leci w górę, bo zwykle są to bardziej “fancy” miejsca. Za to ludzie na diecie ketogonicznej będą w niebo wzięci 😛 

Bezpieczeństwo 

Bardzo dużo osób boi się wyjazdu do Meksyku, bo stereotyp mówi, że jest tam niebezpiecznie i że kartele narkotykowe już tam na Ciebie czekają. 

Cóż, my spędziliśmy w tym Państwie 5 miesięcy. Chodziliśmy po miastach i po małych wioseczkach, w których za często nie widuje się białego człowieka, chodziliśmy nocą i za dnia, łapaliśmy stopa, spaliśmy u Meksykanów w domach i nie zaznaliśmy ani jednej przykrej sytuacji.  

To co sami zauważyliśmy lub dowiedzieliśmy się od Meksykanów: kartele mają swoje biznesy, więc podróżnik z plecakiem go nie interesuje. To państwo potrzebuje turystów, więc i rząd, i lokalni ludzie, i kartele dbają o to żeby biały człowiek był bezpieczny. On ma mieć pieniądze i spokojnie je sobie wydawać na wakacjach.

Oczywiście, że można znaleźć się w złym miejscu i złym czasie i że są mniej lub bardziej niebezpieczne miejsca – jak na całym świecie. Nasza rada to: nie bój się, ale myśl o tym co robisz i słuchaj lokalnych ludzi, którzy poradzą Ci np. gdzie nie iść.

Informacje praktyczne - Meksyk
Isla Cozumel/ Isla Mujeres

*

I to na tyle z naszej “pigułki” wiedzy o Meksyku. Mamy nadzieję, że Ci się podobało, że informacje praktyczne były przydatne i że – jeśli się wahasz – to zachęciliśmy Cię do udania się w te strony świata.  

Masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące tego kraju? Chętnie na wszystko odpowiemy. 

A tym czasem, do następnego razu! Gorące pozdrowionka, 

JustDuet ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *